Grand Chapter of Maine Order of the Eastern Star

 

Mary E. Zimmerman

Sarah Orne Jewett #176

​​Grand Marshal

Associate Grand Patron

Lorena M. Fenlason

Millwee #198

Lynette E. Ramsey

Machias #83

TheDreams Can Come True

2017-2018 GrandFamily

General Grand Chapter Committee Members


Catherine J. Wood

Pythagorean #169

Judith S. Getchell

Almeda #149, Aldworth #39

Grand Electa

Debra L. Greim

Pioneer #11, Pine Cone #26

District Deputy Grand Matrons

Brenda L. Hall

Lunar #126

Grand Sentinel

Grand Conductress

Richard A. Farnsworth, III
Emblem: Candle
Scripture: Ye are the light of the world. A city that is set on a hill cannot be hid. Neither do men light a candle, and put it under a bushel, but on a candlestick; and it giveth light unto all that are in the house. Let your light so shine before men, that they may see your good works, and glorify your father which is in heaven.

​                                              Matthew 5:14-16

Grand Warder

Grand Chaplain

​Annie E. King, PGM, a Hummingbird for the Most Worthy Grand Matron; F. Richard King, PGP, Member of the Credentials Committee; Norma F. Crabtree, PGM, Member of the Eastern Star Journal Committee; Edwin A. DeWitt, PGP, Member of the Shriners Charities Committee; Newell H. Farrington, PGP, Member of the Youth Committee; Charles H. Cobb, PP, an Eagle for the Most Worthy Grand Patron

Lucille A. Nanos

Corner Stone #193

​​Theme: All Our Dreams Can Come True
              If We Have The Courage To Pursue Them

Colors: Sapphire Blue, Topaz Yellow, Diamond White, Emerald Green and Ruby Red
Honor Stations: Electa and Organist
Motto: Love One Another
Flowers: Red and Yellow Roses
Emblem: Poodle
Scripture: Blessed are the peacemakers: for they shall be called the children of God                                                                                                                                    Matthew 5:9

 Lee-Ann Vokey 

​Deering #59

Rebecca S. Bibber, PGM Deering #59

Worthy Grand Matron

Heather E. Stewart 

Pondicherry #192


Richard A. Farnsworth, Jr. Alcyone #71

Grand Treasurer

Grand Adah

David M. Cole 

​Deering #59

Brett Jervis

Lakeside #60, Pine Cone #26

Grand Representatives


Alabama - Shirley Grodan 
Alberta - Teresa Moulton
Arizona - 
Arkansas - Jon Thompson
Australia - Debra Hartford
Bolivia - Sally Fowler
British Columbia - Susan Curtis 
California - Viola Richardson
Colorado - Neal Hunnewell
Connecticut - Julia Bennett
Delaware - Darlene Bearse
Dist of Columbia - Joanne Leckbee 
Florida - Susan Gaines, PGM
Georgia - Catherine Ladd 
Idaho - 
Illinois - Gueneth Johnson
Indiana - Sylvia Joy
Iowa - Cynthia Kimball
Italy - Mary Ann Perkins  
Kansas - Wendy Anderson 
Kentucky - Debra Gilbert
Louisiana - Richard Hanson
Manitoba - Nancy Jacobs
Maryland - Patty Carter 
Massachusetts - Ernest Pinkham
Michigan - Carol Potter
Minnesota - Mary Jane Vachon
Mississippi - 
Missouri - Ruth Poynton 
Montana - Dennis Leight
Nebraska - Hallie Baker 
Nevada - Mary Thomas 
New Brunswick -  Eleanor West
New Hampshire - Curtis West
New Jersey - Sonia MacLeod
New Mexico - Donald Wood
New York - Linda Eldridge
North Carolina - Judith Hanson 
North Dakota - Daniel Henton
Nova Scotia/Prince Edward Island - Amanda Carr 
Ohio - Marla Blake
Oklahoma - Catherine Luce
Ontario - Ted Russell
Oregon - Patricia Leiby
Pennsylvania - Rebekah Higgins
Puerto Rico -  Emerson Dyer
Quebec - Phyllis Greim 
Rhode Island - Christopher Ferguson
Sao Paulo, Brazil - 
Saskatchewan - David Eaton
Scotland - Nancy Gilman
South Carolina - Carlton Hodge 
South Dakota - Christie Littlefield
Tennessee - Diane Curtis
Texas - 
Utah - Sue Watson
Vermont - Blair Watson 
Virginia - Norma Manning 
Washington - Stuart Smith
West Virginia - Wendy Eaton
Wisconsin - Annie Babb
Wyoming - Gary Cookson

Grand Secretary

Norma J. Manning

Corner Stone #193


Donald  R Wood

Pythagorean #169

Vincent  D. Noonan Minerva #74

Roberta A. Coates 

​Corner Stone #193

Worthy Grand Patron

Grand Esther

Grand Ruth

Associate Grand Conductress

Associate Grand Matron

Patricia A. Bishop

Tuscan #148, Millwee #198

Rheanne E. Frost

Mt. Zircon #142, Jefferson #89
 PO Box 459
     Peru, Maine 04290
Phone: (207) 562-4523
  rheannefrost@gmail.com

Grand Martha

District Seven   Rachel C. White, Queen Esther #11  (top)

Flora M. Stack

Abenaki #116

Special Assistants

Grand Organist


​District One     Joyce Duross-Ouellette, Annette #184     
District Two     Pamela J. Barrows, Corner Stone #193     
District Three     Heather I. H. Ellsmore, Pondicherry #192     
District Four     Linda E. Gray, Electa #2     
District Five     Barbara E. Robinson, Mountain View #197     
District Six     Janet M. Bagnulo, Oppalunski #125     
District Eight     Alice M. Stinson, Fireside #103     
District Nine     Beverly L. Noonan, Minerva #74     
District Ten     Greta J. Bickford, Beacon #202     
District Eleven     Norma H. Clark, Grace #93     
District Twelve     Teresa M. Potvin, Primrose #152     
District Thirteen     Rhonda L. Russell, Felicity #195     
District Fourteen     Rebecca J. Atwater, Alcyone #71     
District Fifteen     Gayle A. Sprague, Machias #83     
District Sixteen     Felicia D. Wiswell, Millwee # 198     
District Seventeen     Nancy J. Black, Aldworth #39     
District Eighteen     Candace S. McKellar, Molunkus Valley #95     
District Nineteen     Barbara G. Perkins, Lunar #126